Kinesiotaping

 

KINESIOTAPING (PLASTROWANIE DYMANICZNE) to metoda terapeutyczna wspomagająca leczenie i usprawnianie dysfunkcji mięśni oraz stawów. Technika ta polega na aplikacji specjalnych elastycznych taśm (plastrów) na różne fragmenty ciała pod odpowiednim naprężeniem w zależności od oczekiwanego efektu. Zgodnie z diagnozą specjalisty stosuje się również różne kolory plastrów: cielisty, niebieski, różowy bądź czarny. Taśmy są hipoalergiczne, wodoodporne, przepuszczają powietrze i nie zawierają żadnych leków, dzięki czemu można je nosić nawet kilka dni. Działanie terapeutyczne opiera się na odciążeniu mięśni, korekcji ustawienia stawów a także poprawieniu przepływu krwi oraz limfy. Efektem oklejania plastrami jest redukcja bólu, rozluźnienie napięć mięśniowych, likwidacja obrzęków limfatycznych, zmniejszenie stanów zapalnych jak również zwiększenie zakresu ruchu i poprawa postawy.

Zaaplikowane plastry są niewidoczne pod ubraniem i nie stanowią przeszkody dla osób pracujących i prowadzących aktywny trybu życia.

Plastrowanie znajduje szerokie zastosowanie w rehabilitacji, ortopedii, traumatologii, reumatologii, ginekologii. Okleja się zarówno dorosłych jak i dzieci.


Źródła:
http://www.poradnikmedyczny.pl/...
http://www.kinesiotaping.com/kinesio/method.html
http://www.kinesiotape.ca/kinesioconcepts.htm
http://www.lymphnotes.com/article.php/id/215/